تبلیغات

پیام های مناسبتی
آخرین ارسال های تالار
با کاروان حسین (ع) ( منزلگاهی که ماتم سرا شد)

هفت روز به محرم الحرام سال 61 قمری مانده بود که کاروان حسین(ع) در روز چهارشنبه 23 ذیحجه، به منزل "زُباله" (1) رسید. زباله منطقه ای فراخ و پرآب و ابتدای محدوده سکونت بنی اسد بود چه اینکه قبیله بزرگ بنی اسد از این منطقه تا حوالی کربلا در روستاهای پراکنده ساکن بودند.
گرچه منازل و استراحت گاه هایی که کاروان امام(ع) در آن توقف می کرد پرشمار است اما توقفگاه زباله به دلایلی از شهرت و اهمیت زیادی برخوردار گشته است. بر مهمترین اتفاقاتی که در ایام توقف کاروان در منزلگاه زباله روی داد، مروری می کنیم:
رسیدن یک یا دو فرستاده از کوفه که حامل خبر شهادت مسلم بن عقیل، هانی بن عروة و بنابر نقلی، قیس بن مسهر الصّیداویّ بودند همچنین نامه محمد بن اشعث که به سفارش مسلم بن عقیل برای آگاهی امام حسین(ع) از اوضاع کوفه پس از روی گردانی و عهد شکنی مردم نوشته بود، بدست امام رسید. در پی این نامه و اخبار بود که امام خطبه ای خواند و در آن بیعت خویش را برداشته و بسیاری از کسانی که با نیت های دنیایی و اهداف پست، با ایشان همراه شده بودند، گروه گروه از کاروان حسین(ع) جدا شدند.
نقل است امام(ع) پس از دریافت دو یا سه باره خبر شهادت مسلم، با قرائت نامه محمد بن اشعث که جزئیات نامردمی کوفیان و شهادت سفیر امام را بازگو می کرد، از شهادت وی اطمینان یافت و فرمود: "انا لله و انا الیه راجعون، رحمة الله علیهما" و سپس به سراغ خیمه گاه بانوان رفته و دختر مسلم بن عقیل را طلبید، گرچه برخی منابع تاریخی، سن دختر مسلم را 13 سال گفته اند اما با توجه به ملاطفت امام حسین(ع) با او ممکن است مطابق نظر مابقی منابع، سن دختر مسلم 6 سال باشد. هرچند از آنجا که مادر او یکی از دختران امام علی (ع) بود، لذا امام دایی و محرم او بوده و بوسیدن و در آغوش گرفتن او بلامانع بوده است.
این حرکت عاطفی و دلسوزانه امام که حکایت از یتیمی فرزندان مسلم بن عقیل داشت با صحبتهای امام در آنحال، مقدمه عزاداری زنهای کاروان بر شهادت یاران امام حسین(ع) گشت و مطابق نقل های مختلف مجلس عزا و ماتم در آنجا برپاشد. امام پس از در آغوش گرفتن دختر مسلم که از حرکات امام به یتیمی خود پی برده بود، فرمود: از این پس من بجای پدرت هستم و خواهرم همچون مادر تو است.
پس از آنکه زنها به دور دختر مسلم حلقه زده و به شیون و عزاداری مشغول گشتند. امام در سخنانی بیعت خویش را از همراهان خویش برداشت و پس از حمد و ثنای الهی فرمود: "أیّها النّاس! إنّما جمعتکم على أنّ العراق لی، و قد أتانی خبر فضیع عن ابن عمّی مسلم یدلّ على أنّ شیعتنا قد خذلتنا،  ٧ فمن کان منکم یصبر على حرّ السّیوف، و طعن الأسنّة، فلیقم معنا، و إلاّ فلینصرف عنّا. / ای مردم شما در حالی پیرامون من گرد آمدید که اهل عراق با من همراه هستند اما الان خبری بسیار ناگوار به من رسیده درباره پسر عمویم مسلم که بر اساس آن مشخص گردیده پیروانمان( در کوفه) از یاری ما دست کشیده اند پس هرکس از شما بر حرارت شمشیرها و شکافندگی نیزه ها صبور خواهد بود، با ما همراه شود و گرنه که از ما جدا گردد"(2)
همچنین امام(ع) در حالی که می گریست فرمود: "اللّهمّ اجعل لنا و لشیعتنا منزلا کریما، و اجمع بیننا و بینهم فی مستقرّ من رحمتک، إنّک على کلّ شیء قدیر  " (3)
منابع تاریخی بالاتفاق نوشته اند که پس از این سخنان امام، جمع زیادی از کسانیکه در طول مسیر مکه تا زباله به امام پیوسته بودند، کاروان را ترک کردند و جز کسانی که از مدینه با امام همراه شده بودند کسی باقی نماند.
همچنین در همین منزل خبر شهادت عبد اللّه بن بقطر  (4) به امام حسین(ع) رسید.(5)
---------

1-از آن جهت که منطقه ای کم ارتفاع و محل جمع شدن آبها بود به "زُباله" مشهور شده بود. شاید به این دلیل که از پر آبی و سرسبزی،مرکبهایشان را در آنجا جمع و سیراب می کردند
2-الفصول المهمه ص 189
3- بحار الانوار ج 4 ص 374
4-"عبدالله بن یقطر" یکی از سفیران امام به کوفه بود که همزمان با مسلم بن عقیل به شهادت رسید.گفته شده 3 روز پیش از امام حسین(ع) به دنیا آمد و مادرش دایه آن حضرت نیز بوده است، گرچه بسیاری از اخبار با این قول که حضرت در بدو تولد جز از انگشت سبابه پامبر شیر خورده باشد، منافات دارد. اما در هر صورت وی بسیار مورد احترام و محبت امام حسین(ع) بود و پدرش از خادمان نبی مکرم اسلام(ص) و مادرش در خانه امام علی علیه السلام از کودکان حضرت نگهداری می کرد.

5-در این نوشتار از منابع زیر استفاده شده است
مقتل الحسین(ع) آیت الله ذهنی
نفس المهموم
لهوف
موسوعة الامام الحسین(ع)
با کاروان حسینی از مدینه تا مدینه / علی شاوی

منبع : شبکه ایران - سید مهدی طباطبایی

X:: لینک ثابت
ن : talati
ت : 14 آبان 1392
بازدید : 217
نظرات : 0
0 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

هیچ نظری برای این مطلب وجود ندارد ! اولین نفر باشید ...

دیدگاه خود را به ما بگویید

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: