تبلیغات

پیام های مناسبتی
آخرین ارسال های تالار
عاقبه بن یزید و عمل مهم او در اسلام

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

شخصى به نام عاقبه بن یزید که در عصر مهدى عباسى قاضى بود در بغداد یک روز هنگام ظهر نزد خلیفه آمد و تقاضا کرد که یک نفر را بجاى او براى قضاوت منصوب نماید تا این که اسناد و مدارک مربوطه را به او تسلیم کند.

مهدى عباسى چون سخن او را شنید خیال کرد یکى از رجال دولت به او به دشمنى برخاسته و او آزرده خاطر و خشمگین ساخته. از این جهت استعفایش را در خواست کرد و گفت: علت آزردگى تو اگر این است که کسى با تو معارضه کرده بگو تا همین الان به تادیب او فرمان دهم.

قاضى گفت: چنین اتفاقى نیفتاده است.

مهدى عباسى گفت: پس علت استعفا چیست؟

قاضى گفت: یک ماه پیش دو نفر از مراجعین در خصوص قضیه‏ اى دشوار به محضر قضا حاضر شدند و هر یک ادله‏ اى و شهودى بر صدق اظهارات خود را در مورد نزاع اقامه کرد و حجتها آورد که جاى تامل و مطالعه و تحقیق بود.

من در برابر این قضیه دشوار فروماندم چندین بار تجدید جلسه کردم و امید داشتم که آن قضیه را به اصلاح میان طرفین پایان بدهم.

در بین یکى از طرفین دعوى خبر یافته بود که من رطب دوست دارم از این رو براى جلب توجه من در چنین موسم که فصل نوبر رطب است مقدارى از بهترین قسم آن را که من هرگز نظیرش را ندیده بودم حتى براى خلیفه نیز در چنین فصلى میسور نیست فراهم آورده و با پرداخت چند درهم رشوه به توسط دربان آن طبق و درهم را نزد من آورد.

در این هنگام دربان طبق را در برابر من بر زمین نهاد و گفت: این هدیه فلان است من از مشاهده این وضع سخت ناراحت شدم چندان که خشمگین شدم دربان را از خدمت براندم و ظرف رطب را به آورده آن باز گرداندم.

ولى روز دیگر چون متداعیان به دفتر قضا آمدند نتوانستم آن دو را به یک چشم بنگرم و در دل خود به یک منزلت قرار دهم زیرا طبق رطب هر چند که من آن را مسترد داشته بودم اثر خود را در نفس من باقى گذاشته بود حالا فکر کنید تا اگر آن را پذیرفته بودم و کام خویش را با آن شیرین کرده بود حال من بر چه منوال بود.

بعد قاضى بالحن حاکى از تاثر بود گفت: روزگارى که خلق آن روزگار براین گونه فساد کشیده شده ‏اند من بر دین خود می ‏ترسم که از غفلت به دام حیله ایشان در افتم و سرمایه تقوى و ایمان خود را بر سر کار قضا نهم پس مرا از این مسئولیت برهان و از ادامه این خدمت معذور دار خداوند عذر تو را بپذیرد

عرفان اسلامى ج 10 ص:: لینک ثابت
ن : talati
ت : 1 خرداد 1393
بازدید : 220
نظرات : 0
0 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

هیچ نظری برای این مطلب وجود ندارد ! اولین نفر باشید ...

دیدگاه خود را به ما بگویید

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: