تبلیغات

پیام های مناسبتی
آخرین ارسال های تالار
ترجمه خطبه 162 نهج البلاغه !

 

در سال 37 هجری در صفین شخصی از طایفه بنی اسد پرسید : چگونه شما را از مقام امامت که سزاوار تر از همه بودید کنار زدند؟ فرمود:

1- علل و عوامل غصب خلافت

ای برادر بنی اسدی ! تو مردی پریشان و مضطربی که نا بجا پرسش می کنی ، لیکن تو را حق خویشاوندی است . و حقی که در پرسیدن داری و بی گمان طالب دانستنی . پس بدان که: آن ظلم و خودکامگی که نسبت به خلافت بر ما تحمیل شد ، در حالی که ما را نسب برتر و پیوند خویشاوندی با رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم استوارتر بود ، جز خود خواهی و انحصار طلبی چیز دیگری نبود که: گروهی بخیلانه به کرسی خلافت چسبیدند ، و گروهی سخاوتمندانه از آن دست کشیدند ، داور خداست ، و بازگشت همه ما به روز قیامت است . ( در اینجا شعر امرء القیس را خواند که : « واگذار داستان تاراج آن غارتگران را ، و به یاد آور داستان شگفت دزدیدن اسب سواری را »)

2-شِکوه از ستم های معاویه

بیا و داستان پسر ابوسفیان را به یاد آور ، که روزگار مرا به خنده آورد از آن پس که مرا گریاند .سوگند به خدا که جای شگفتی نیست ، کار از بس عجیب است که شگفتی مرا می زداید و کجی و انحراف می افزاید . مردم کوشیدند نور خدا را در داخل چراغ آن خاموش سازند ، جوشش زلال حقیقت را از سرچشمه آن ببندند ، چرا که میان من و خود ، آب را وبا آلود کردند . اگر محنت آزمایش از ما و این مردم برداشته شود ، آنان را به راهی می برم که سراسر حق است ، و اگر به گونه دیگری انجامد :(با حسرت خوردن بر آنها جان خویش را مگذار ،که خدا بر آنچه می کنند آگاه است .)

 :: لینک ثابت
ن : talati
ت : 20 مهر 1393
بازدید : 325
نظرات : 6
1 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

مونا مدیر سایت در تاریخ : جمعه 25 مهر 1393 - - گفته است :
سلام - آیا می دانید یکی از بهترین روش ها برای بالا بردن پیج رنک و افزایش آمار بازدید تبادل لینک رایگان سه طرفه است ؟ سایت تبادل لینک 8link.ir فرصتی بی نظیر برای افزایش پیج رنک و بازدید شما – برای ثبت لینک خود کلیک کنید : www.8link.ir

دیدگاه خود را به ما بگویید

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: