به گزارش شفقنا به نقل از شفاف، عمل بینی در ایران مثل همیشه بازار داغی دارد و گوی سبقت را از سایرین ربوده است. جدیدترین اخبار هم حکایت از کاهش سن این عمل در ایران دارد.

به گفته یک متخصص روانشناس، این عمل هم اکنون در سن های پایین انجام می شود. مصطفی تبریزی گفت: هرچند سن مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی در بین پسران 18 و برای دختران 17 سال است، با این وجود امروزه شاهد کاهش سن متقاضیان به 14 و 15 سال هستیم و این موضوع نشان دهنده این است که فرد به انجام عملی تصمیم می‌گیرد که هنوز آگاهی و شناخت کافی از این موضوع و پیامدهای ناشی از آن ندارد.

شاید دیگر این موضوع که هنگام  پرسه زدن در خیابان به وفور چنین افرادی را ببینید ،که چسب بر بینی دارند و به اصطلاح دماغشان به اندازه یک پسته بالا رفته است،عادی باشد .اما روانشناسان نظری خلاف این دارند.

به گفته این روانشناسان، بیشترین افرادی که عمل زیبایی انجام می‌دهند کسانی هستند که عزت نفس و اعتماد به نفس پایین دارند و این افراد در پی دستیابی به تایید نظر افراد دیگر جامعه و جایگاه اجتماعی‌اند، در حالیکه این جایگاه حاصل توهم ذهنی آنان است و پیامد و نتیجه عملی و کاربردی برای آنها در جامعه ندارد.

مصطفی تبریزی، روانشناس با تاکید بر رتبه اول ایران در جراحی‌ زیبایی‌بینی در دنیا، میزان خودآگاهی فرد و تکامل هویت را مهم‌ترین عامل در این ا قدام دانست و گفت: برخلاف کشور ما جراحی زیبایی لیپوساکشن (کوچک کردن شکم) شایع‌ترین عمل زیبایی در دنیاست که هدف درمانی دارد.

این متخصص روانشناسی و مشاوره با اشاره به اینکه بسیاری از افرادی که به عمل جراحی زیبایی تن می‌دهند به «خود ارزشمندی» که در پی کسبش بودند نمی‌رسند، اظهار کرد: این افراد عموما پس از عمل به آن میزان رضایت مورد نظر خود دست نمی‌یابند و چهره و ظاهری که قبل از عمل در ذهن خود می‌پرورانند را محقق نمی‌بینند و عموما با مشکلات ثانویه دیگری از قبیل مشکلات تنفسی، افتادگی گونه، بازگشت چین و چروک‌های صورت و ... مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: عدم رضایت فرد ازعمل با فشارهای روانی، افسردگی، پشیمانی، پریشانی و سرزنش خود همراه خواهد بود و چون متقاضیان عمل جراحی زیبایی، قبل از عمل تعهدنامه مربوط به عمل جراحی را درخصوص به عهده‌گرفتن تمامی نتایج حاصل از عمل امضاء می‌کنند طبعا هیچ حق و حقوقی برای اعتراض و شکایت نسبت به نتیجه عمل جراحی خود ندارند.

افرادی که بینی‌هایشان را عمل می‌کنند به چند گروه تقسیم می‌شوند، عده‌ای هستند که بینی‌هایشان شکل واقعا نامتعادلی دارند یا دارای مشکلات تنفسی هستند که این دسته از جراحی‌های زیبایی بینی قابل توجیه و دفاع است. عده‌ای دیگر هم به دلیل چشم و هم‌چشمی‌های موجود در جامعه به این اقدام دست می‌زنند، حتی در مواردی دیده شده است که فرد عمل زیبایی انجام نداده ولی بر روی بینی خود چسب بینی چسبانده است.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian